Projekt Putování Jabloneckem: Hašlerova chata

Dalším cílem putování po Jablonecku byla Křížová cesta pod Hašlerovou chatou. Nejdříve jsme jeli autobusem z autobusového nádraží do Janova, odkud naše kroky vedly k Hašlerově chatě a poté ke Křížové cestě. Křížovou cestu nechal na svém pozemku v roce 1878 postavit Josef Klamt na podnět místního faráře, kterému údajně voda z tamní studánky vyléčila oční chorobu. Původně byla křížová cesta tvořena čtrnácti sloupky, na kterých byly plechové tabulky s lidovým uměním. Centrem celé křížové cesty je studánka s blahodárnou léčivou vodou. Účinky léčivé vody někteří vyzkoušeli tak, že se vodou ochladili. Cesta od studánky pokračovala do Jablonce. V cíli cesty byla odměna – nanuk a zmrzlina.

První stupeň zvolil jinou trasu. Navštívili jsme arboretum v Nebeské ulici, kde jsme načerpali novou energii z kamenného kruhu tvořeného menhiry-menhirový portál. Závěr naší trasy vedl přes přehradu, kde jsme se ochladili ve vodě a také jsme měli možnost si koupit nanuky. Naše nabitá těla z menhirového portálu jsme protáhli a procvičili na různých průlezkách u přehrady. Slunný den jsme si všichni velice užili.